Judo

Judo je zařazeno jako kmenový sport na SG již od samotného zřízení školy, tj. od 1. 9. 1985. Za tu dobu prošli naší školu mnozí reprezentanti Československé a poté i České republiky. Jména jako Kölbl, Koza, Pěchovičová, Lapin, Bura, Pravda, Rak a mnozí jiní v českém judu něco znamenaly a někteří ještě znamenají. Tito závodníci dělají našemu gymnáziu stále čest, nezapomínají a v dobrém vzpomínají na léta strávená na naší škole.

Na školu přicházejí studenti z ostravských (1.JC Baník Ostrava, TJ Ostrava, MěP Ostrava) i z mimoostravských oddílů (TJ Baník Karviná, Slezan Opava, Judo Závišice, Judo Bohumín a jiných.). Tréninky judistů a judistek jsou organizovány v Hale Sareza v Ostravě – Přívoze a v Tréninkovém centru Jindřicha Kaděry, kde má tréninková střediska 1.JC Baník Ostrava. Samozřejmostí jsou i absolvovaná soustředění a to jak školní, klubová, tak i reprezentační.

Na trenérských postech se vystřídali vynikající trenéři jako například Oldřich Vašek, Karel Purkert, Jaroslav Neuwirth, Jiří Pröll, Jiří Pfaur a Renata Groborzová.  Při této příležitosti musíme vzpomenout na dlouholetého trenéra SG a Baníku Ostrava pana Jana Stankoviče, který 5. 12. 1999 tragicky skonal a měl obrovský podíl na výsledcích našich závodníků. Na jeho práci pak navázal jeho bývalý svěřenec a poté i kolega Radislav Borbély, který od 1. 1. 2001 dostává na starost Sportovní centrum mládeže a na jeho místo přichází absolvent SG Jan Štefánik. V roce 2004 nastoupila absolventka SG Michaela Boháčová na pozici trenérky, která má na starost sportovní přípravu žáků nižších ročníků víceletého studia. Od roku 2012 trenérsky posílil tuto specializaci absolvent sportovní školy Dušan Koza, který se v roce 2015 stal vedoucím trenérem juda.

Sportovní úspěchy juda

V uplynulých letech získali studenti SG mnoho titulů Mistrů Československé nebo České republiky. Do reprezentačních výběrů svých věkových kategorii se dostali Kölbl, Bura, Černota, Hvozdovič, Pěchovičová, Koza, Lapin, Pelz, Babinec, Fajkusová, Štefánik, Luzar, Vašutová, Boháčová, Rak, Ročňáková, Bakayová, Pravda, Chwastarzová, Pustějovský, Raška ze současných studentů to jsou Rýpar, Polášková, Martínková, Janiczková, Šimek. Studenti SG startovali a nadále startují také v mužských a dorosteneckých ligách s vynikajícími výsledky.

V roce 2007  startovala Renata Ročňáková na Mistrovství Evropy juniorek v Praze a rok na to Tomáš Kohn obsadil 9. místo na Mistrovství Evropy dorostenců v Sarajevu.

Radek Rýpar a Zuzana Janiczková se zúčastnili v roce 2017 ME dorostenců v Litevském Kaunasu. Oba dva pak ve stejném roce na EYOF v Györu obsadili shodně 9. místo.

Zuzana Janiczková pak v roce 2017 ještě v reprezentačním výběru na MEJ obsadila 7. místo v družstvech.

Reprezentace

2018 Radek Rýpar, Zuzana Janiczková, Kristýna Polášková, Tereza Václavková
2017 Radek Rýpar, Zuzana Janiczková, Tomáš Pustějovský, Adéla Martínková
2016 Tomáš Pustějovský, Michel Raška, Adéla Martínková, Radek Rýpar
2015 Tomáš Pustějovský, Michael Raška, Kristýna Polášková, Radek Rýpar
2014 Alena Chwastarzová, Kristýna Polášková, Michael Raška, Adam Sieber
2013 Jan Pravda
2012 Jan Pravda, Tomáš Kozma, Libor Skyba
2011 Jitka Langhammerová, Jan Pravda
2010 Iveta Bláhová, Jan Pravda
2009 Iveta Bláhová, Martin Hanzel
2008 Renata Ročňáková, Martin Hanzel, Tomáš Kohn
2007 Monika Bakayová, Renata Ročňáková, Martin Hanzel, Tomáš Kohn
2006 Lukáš Rak

Nejlepší výsledky judistů

MČR mužů a žen
2017 Lucie Kochová 2. místo
Adéla Martínková 3. místo
Kristýna Polášková 5. místo
2016 Adéla Martínková 2. místo
Lucie Kochová 3. místo
družstvo žen 3. místo (1.JC Baník Ostrava)
2015 Michael Raška 4. místo
2014 Jiří Svoboda 5. místo
2013 Daniel Tatarin 7. místo
2011 Jitka Langhammerová 5. místo
2010 Iveta Bláhová 5. místo
Jitka Langhammerová 7. místo
2009 Iveta Bláhová 1. místo
2008 Renata Ročňáková 2. místo
2007 Renata Ročnáková, Monika Bakayová 2. místo
Iveta Bláhová 3. místo
Renata Ročňáková
Iveta Bláhová
3. místo (družstvo SKP Ostrava)
Martin Hanzel 7. místo
2006 Renata Ročňáková 1. místo
Lukáš Rak 5. místo

MČR juniorské
2017 Tomáš Pustějovský, Zuzana Janiczková 1. místo
Daniel Šimek 2. místo
Michael Raška, Alžběta Škrobánková, Kristýna Polášková 3. místo
Lucie Kochová 5. místo
2016 Alžběta Škrobánková 1. místo
Adéla Martínková 2. místo
Tomáš Pustějovský, Zuzana Janiczková 3. místo
2015 Alžběta Škrobánková 1. místo
Adéla Martínková 2. místo
Tomáš Pustějovský 3. místo
2014 Jan Pravda 2. místo
Adam Sieber, Jiří Svoboda, Libor Skyba 5. místo
Daniel Tatarin 7. místo
2013 Jan Pravda 1. místo
Jiří Svoboda 9. místo
2012 Jan Pravda 1. místo (do 100 kg)
Tomáš Kozma 2. místo (do 55 kg)
Jan Hefka 3. místo (do 90 kg)
2011 Jitka Langhammerová 1. místo
Tomáš Kozma 2. místo
Jan Pravda 3. místo
Tomáš Kohn 7. místo
2010 Iveta Bláhová 1. místo (do 70 kg)
Martin Hanzel 2. místo (do 73 kg)
Jitka Langhammerová 5. místo (do 70 kg)
2009 Martin Hanzel, Iveta Bláhová 1. místo
Jitka Langhammerová, Tomáš Kohn 3. místo
2008 Renata Ročňáková, Iveta Bláhová 1. místo
2007 Renata Ročňáková, Monika Bakayová 1. místo
Jan Nedorost, Martin Rajnoch 9. místo
2006 Renata Ročňáková, Monika Bakayová 1. místo

MČR dorostenecké
2017 Matěj Silvestr 3. místo
Tomáš Meixner 4. místo
Daniel Šimek, Radek Rýpar 5. místo
2016 Radek Rýpar, Adéla Martínková 1. místo
Viktorie Kuncová, Alžběta Škrobánková, Lucie Kochová, Anderj Schindler 3. místo
Michael Raška, Tomáš Pustějovský 4. místo
Ondřej Chlopčík, Matěj Silvestr 5. místo
družstvo dorostenek 2. místo (1.JC Baník Ostrava)
2015 Radek Rýpar 1. místo
Michael Raška, Alžběta Škrobánková, Adéla Martínková 3. místo
Alena Chwastarzová, Kristýna Polášková 5. místo
družstvo dorostenek (Martínková, Škrobánková) 2. místo (1.JC Baník Ostrava)
2014 Kristýna Polášková 1. místo
Alena Chwastarzová, Tomáš Pustějovský 3. místo
Adéla Martínková, Adam Sieber 5. místo
Andrej Schindler 7. místo
2013 Libor Skyba 3. místo
Ondřej Mičan 5. místo
2012 Libor Skyba 5. místo
Petr Tempír 7. místo
2011 Libor Skyba 1. místo
Tomáš Kozma 2. místo
Jiří Bodnár 7. místo
Jiří Svoboda 9. místo
2010 Tomáš Kozma 1. místo
Jan Hefka 2. místo
Jan Pravda, Jiří Bodnár 3. místo
2008 Tomáš Kohn 2. místo
2007 Iveta Bláhová 1. místo
Martin Hanzel 2. místo
Tomáš Kohn 3. místo
Martin Sobek 5. místo
Renata Ročňáková
Iveta Bláhová
3. místo (družstvo SKP Ostrava)
Přebory ČR - starší žáci
2017 Tomáš Meixner 2. místo
2014 Adéla Martínková 1. místo, 1. místo družstva (SKP Ostrava)
Tomáš Pavlica 5. místo
2013 Michael Raška 3. místo
Adéla Martínková 5. místo
Marek a Martin Proškovi 2. místo (družstvo 1.JC Baník Ostrava)
Adéla Martínková 2. místo (družstvo 1.JC Baník Ostrava)
2012 Ondřej Mičan, Patrik Tluček, Michael Raška 3. místo (družstvo 1.JC Baník Ostrava)
2011 Ondřej Mičan, Petr Tempír, Patrik Vilímek 1. místo (družstvo 1.JC Baník Ostrava)
Lucie Tománková, Petr Tempír 3. místo
Patrik Vilímek 5. místo
Marek Ochman 7. místo

Přebory ČR - mladší žáci
2017 Tomáš Vontor 5. místo
2016 Alexandra Kokešová 2. místo
2015 Filip Malaczynski, Alexandra Kokešová 3. místo
2014 Lukáš Mojžíšek 5. místo
2013 Tomáš Pavlica 5. místo
2011 Michael Raška 3. místo
Adéla Martínková 5. místo

Dorostenecká liga
2017 1.JC Baník Ostrava 3. místo
2016 1.JC Baník Ostrava 6. místo
2015 1.JC Baník Ostrava 2. místo
2013 1.JC Baník Ostrava 4.místo (Skyba, Vilímek,Tluček, Mičan, Raška)
2012 1.JC Baník Ostrava 1. místo (Skyba, Vilímek, Bodnár, Tatarin, Svoboda)
2011 1.JC Baník Ostrava 1. místo (Skyba, Kozma, Tatarin, Bodnár, Svoboda, Pravda, Hefka)
2010 1.JC Baník Ostrava 3. místo (Pravda, Kozma, Bodnár, Tatarin, Svoboda)
2006 1.JC Baník Ostrava 4. místo (Verner, Nedorost, Kohn, Sobek, Gajda, Hanzel)

Finále Grand Prix
2006 Lukáš Rak 1. místo

ME juniorů
2017 Zuzana Janiczková 7. místo družstva (Maribor)
2007 Renata Ročňáková účast

ME dorostenců
2017 Zuzana Janiczková účast (Kaunas)
  Radek Rýpar účast (Kaunas)
2010 Jan Pravda účast
2008 Tomáš Kohn 9. místo

Světový pohár/Turnaj EJU
2014 Kristýna Polášková 1. místo U16 do 63 kg (MT Graz CUP Frohnleiten, Rakousko)
3. místo U16 do 63 kg (MT Vocklabruck, Rakousko)
Tomáš Pustějovský 3. místo U16 do 81 kg (MT Graz CUP Frohnleiten, Rakousko)
3. místo U18 do 81 kg (MT Graz CUP Frohnleiten, Rakousko)
Michael Raška 1. místo U16 do 90 kg (MT Graz CUP Frohnleiten, Rakousko)
1. místo U16 nad 81 kg (MT Vocklabruck, Rakousko)
Adéla Martínková 3. místo starší žačky do 63 kg (MT Judo KUPA Budapešť)
2010 Iveta Bláhová 2. místo (Kaunas)
2009 Iveta Bláhová 3. místo (Praha)
Jitka Langhammerová 7. místo (Praha)
Martin Hanzel 9. místo (Praha)
Renata Ročňáková účast (SP)
2008 Tomáš Kohn 3. místo (Samobor)
3. místo (Brémy)
9. místo (Berlín)
9. místo (Szczyrk)
2007 Martin Hanzel 7. místo (dorost Užhorod)
Martin Hanzel 9. místo (dorost Záhřeb)
Renata Ročňáková 3. místo (Jičín)

Evropský pohár
2017 Zuzana Janiczková 3. místo (EP Tula, Rusko)
7. místo (EP Teplice)
7. místo (EP Záhřeb, Chorvatsko)
Radek Rýpar 3. místo (EP Teplice)
5. místo (EP Tula, Rusko)
2015 Tomáš Pustějovský 9. místo (EP Záhřeb, Chorvatsko)
Adéla Martínková 9. místo (EP Teplice)


Aktuality

  • 16.10.2018 - Pravidla pro hodnocení žáků - AKTUALIZOVÁNY [více…]
  • 11.10.2018 - Protokoly o výsledcích společné části maturitní zkoušky [více…]
  • 8.10.2018 - Informace a termíny k přijímacímu řízení pro školní rok 2019/2020 [více…]
[archív aktualit]

Sportovní zprávy

  • 12.11.2018 | Atletika
    Velký úspěch ostravské atletiky v anketě Atlet roku 2018 [více…]
  • 7.11.2018 | Moderní gymnastika
    Podzimní sezóna zahájena [více…]
  • 7.11.2018 | Basketbal
    Postup basketbalistů SG do finálové kvalifikace [více…]
[archív sportovních zpráv]

Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava Sportovní gymnázium Ostrava