Atletika je na SŠ-SG již od založení jako kmenový sport číslo jedna. Ve školním roce 1983/1984 se atleti soustředili na ZŠ Provaznická v 6. a 7. třídě jako přípravné ročníky. Prvním profesionálním trenérem se stává Augustin Šulc, po dobu jeho základní vojenské služby trénink přebírá Zdeněk Hubáček.

Ve školním roce 1984/1986 je trénink v 6.-8. třídě na ZŠ Provaznické a v 1. a 2. ročníku SOU Vítkovice Hasičské ulici, veden vedoucím trenérem Zdeňkem Hubáčkem a trenéry Augustinem Šulcem a Petrem Chasákem.

Od školního roku 1985/1986 přecházejí všechny třídy na nové působiště, do současných prostor. Současně se zřízením tříd gymnázia přicházejí další trenéři. Tatjana Jeroušková a v roce 1986 trenérsky kolektiv rozšířil Aleš Duda. V roce 1988 byl přijat trenér Vladimír Lindovský. V této sestavě získali atleti SG Ostrava mnoha úspěchů a zařadili se mezi nejúspěšnější SG v republice. Toto označení nesou až do současné doby díky trenérům, kteří přišli na SG v pozdějších letech.

V současné době působí trenérsky na SG tito trenéři

  • Vladimír Černý (běhy, chůze) – vedoucí trenér 
  • Aleš Duda (skoky,sprinty)
  • Petr Chasák (sprinty, překážky)
  • Vladimír Lindovský (vrhy, hody)
  • Zuzana Uhrová (tyč)
  • Jan Kotala (žactvo, skoky)
  • Romana Dubnova (žactvo, skoky)
  • Jaroslav Vlček (sprinty)

Jako úvazkoví trenéři pomáhali v průběhu let následující trenéři

  • Jaroslav Šmídl, Jaroslav Šmíd, Jan Slanina, Jiří Lesák, Oldřich Jurák, Antonín Procházka, Emil Moudrý, Radek Lokša, Richard Havlásek, Jaromír Korbel, Michal Buzek, Taťána Netoličková, Stanislav Šuška, Josef Vedra

Tréninkový proces probíhá na stadionu SSK-Vítkovice, v současné době městský stadion Vítkovice Aréna. Vedle hlavního stadionu je i rozcvičovací hřiště s plným vybavením. Od roku 2007 se tréninkové prostory výrazně rozšířily o nový atletický stadion v areálu SG. Tento je plně využit většinou atletů SG. Pouze vrhači musí trénovat ve Vítkovicích.

14. ledna 2016 byla v Ostravě-Zábřehu v těsném sousedství Ostrava arény otevřena atletická hala splňující mezinárodní parametry. Ta umožní kvalitnější atletickou přípravu našich studentů oborů sportovní přípravy, kterou do této doby v zimních měsících zajišťoval pouze atletický tunel. Ke sportovní přípravě jsou dále využívány vlastní tělocvična, posilovna a terény v Bělském lese a okolí.

Žáci a absolventi SG absolvují každoročně velké množství atletických závodů.  Atleti SG jsou hlavní oporou v soutěži družstev mládeže i dospělých a tím se podílí na úspěších atletického klubu AK SSK Vítkovice. Dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější oddíly a kluby při mistrovství České republiky. V soutěži jednotlivců patří také mezi nejlepší, počet medailí z mistrovství České republiky je skutečně obrovský. To platí i o reprezentačních startech, mezistátních utkáních pořádané ČAS, které se za dobu působení nedají vyčíslit.

Nejlepší z našich absolventů a žáků

  • Jaroslav Bába (trenér Aleš Duda)
  • Denisa Ščerbová-Rosolová (trenér Aleš Duda)
  • Kateřina Cachová (trenér Michal Buzek)
  • Nikol Tabačková (trenér Stanislav Šuška)
  • Nikola Ogrodníková (trenér Stanislav Šuška)
  • Adam Ptáček (trenér Jiří Lesák)
  • Jan Kudlička
  • Kateřina Baďurová-Janků

Nejlepší výsledky atletů od založení až po dnešek

Olympijské hry

2016Kudlička Jan4. místo skok o tyči
 Bába Jaroslav14. místo skok vysoký
 Rosolová Denisa24. místo 400m př.
 Cachová Kateřina24. místo sedmiboj
2012Rosolová Denisa7. místo 400 m př.
 Bába JaroslavQ skok vysoký
 Kudlička Jan8. místo skok o tyči
2008Ščerbová Denisa20. místo skok daleký
 Bába Jaroslav6. místo skok vysoký
 Dubnova Romana15. místo skok vysoký
 Kudlička Jan10. místo skok o tyči
 Milo Lukášrozběh 100 m
2004Bába Jaroslav3. místo skoku vysoký
 Baďurová Kateřina13. místo skok o tyči
 Ščerbová Denisa21. místo skok daleký

Mistrovství světa

2017Cachová Kateřina15. místo sedmiboj 
 Rosolová Denisa17. místo 400 m př.
 Kudlička Jan18. místo skok o tyči
 Ogrodníková Nikol19. místo oštěp
 Vrzalová SimonaDNF 1500 m
2015Rosolová Denisasemifinále 400 m př. (11. místo)
 Kudlička Jan13. místo skok o tyči
 Bába Jaroslav7. místo skok vysoký
2013Rosolová Denisa11. místo 400 m př.
  11. místo 4×400 m
 Bába Jaroslav14. místo skok vysoký
 Kudlička Jan7. místo skok o tyči
 Slaninová Jana11. místo 4×400 m
2011Bába Jaroslav4. místo skok vysoký
 Kudlička Jan9. místo skok o tyči
 Rosolová DenisaSF 400 m
  7. místo 4×400 m
 Cachová Kateřina22. místo sedmiboj
2009Bába Jaroslav5. místo ve skoku vysokém
 Kudlička Jankvalifikace ve skoku o tyči
2007Bába Jaroslav8. místo ve skoku vysokém
 Baďurová Kateřina2. místo ve skoku o tyči
 Ščerbová Denisakvalifikace ve skoku dalekém
 Dubnová Romanakvalifikace ve skoku vysokém
2005Bába Jaroslav5. místo ve skoku vysokém
2003Bába Jaroslav11. místo ve skoku vysokém

Mistrovství Evropy

2018Ogrodníková Nikol2. místo oštěp
 Vrzalová Simona5. místo 1500 m
 Cachová Kateřina6. místo sedmiboj
 Slaninová Jana12. místo 4×100 m
 Kudlička Jan25. místo skok o tyči
 Zemaník JakubDNF 10000 m
2016Kudlička Jan2. místo skok o tyči
 Cachová Kateřina6. místo sedmiboj
 Bába Jaroslav7. místo skok vysoký
2014Ogrodníková Nikola20. místo hod oštěpem (Q)
 Bába Jaroslav4. místo skok vysoký
 Rosolová Denisa4. místo 400 m př.
 Kudlička Jan3. místo skok o tyči
2012Rosolová Denisa2. místo 400 m př.
  3. místo 4×400 m
 Kudlička Jan6. místo skok o tyči
 Bába Jaroslav8. místo skok vysoký
2010Bába Jaroslav5. místo skok vysoký
 Rosolová Denisa5. místo 400 m
  R 4×400 m
 Kudlička Jan10. místo skok o tyči
 Slaninová JanaR 4×400 m
2006Ptáček Adamkvalifikace ve skoku o tyči
 Dubnová Romanakvalifikace ve skoku vysokém
 Baďurová Kateřinakvalifikace ve skoku o tyči
 Ščerbová Denisasedmiboj

Halové mistrovství světa

2018Cachová Kateřina11. místo sedmiboj
 Vrzalová Simona21. místo 1500 m
2016Kudlička Jan4. místo skok o tyči
2014Kudlička Jan3. místo skok o tyči
 Rosolová Denisa10. místo 400 m
2012Bába Jaroslav13. místo skok vysoký
 Rosolová Denisa6. místo 400 m
2010Bába Jaroslav11. místo skok vysoký
 Rosolová Denisa3. místo 4×400 m
  11. místo 400 m
2004Bába Jaroslav3. místo ve skoku vysokém
 Ptáček Adam3. místo ve skoku o tyči
 Ščerbová Denisa11. místo ve skoku dalekém
 Baďurová Kateřinakvalifikace ve skoku o tyči

Halové mistrovství Evropy

2017Kudlička Jan4. místo skok o tyči
 Vrzalová Simona10. místo 1500 m
 Friš Jan17. místo 1500 m
 Zemaník Jakub17. místo 3000 m
 Rosolová DenisaDNF 400 m
2015Urbánková Petrasemifinále 60 m (19. místo)
 Rosolová Denisa6. místo 400 m
  4. místo 4×400 m
 Cachová Kateřinarozběh 60 m př. (19. místo)
 Friš Janrozběh 1500 m (12. místo)
 Bába Jaroslav8. místo skok vysoký
 Kudlička Jan7. místo skok o tyči
2013Bába Jaroslav3. místo skok vysoký
 Rosolová Denisa5. místo 400 m
  3. místo 4×400 m
 Kudlička Jan5. místo skok o tyči
2011Rosolová Denisa1. místo 400 m
 Bába Jaroslav2. místo skok vysoký
2009Rosolová Denisa10. místo v sedmiboji
 Bába Jaroslavkvalifikace ve skoku vysokém
 Žilka Liborrozběh 60 m
2007Ščerbová Denisa3. místo ve skoku dalekém
2005Ščerbová Denisakvalifikace ve skoku dalekém
 Bába Jaroslav4. místo ve skoku vysokém
2003Bába Jaroslav9. místo ve skoku vysokém
1999Ptáček Adam12. místo ve skoku o tyči

Mistrovství Evropy družstev

2017Vrzalová Simona3. místo 3000 m
 Kudlička Jan4. místo skok o tyči
 Rosolová Denisa4. místo 400 m př.
 Zemaník Jakub11. místo 5000 m
 Zeman Jiří11. místo trojskok
2015Bába Jaroslav1. místo skok vysoký
 Rosolová Denisa3. místo 400 m
  1. místo 4×400 m
 Slaninová Jana4. místo 4×100 m
 Kudlička Jan2. místo skok o tyči
 Zemaník Jakub9. místo 5000 m
2013Ogrodníková Nikol5. místo hod oštěp
 Rosolová Denisa1. místo 400 m př.
  2. místo 4×400 m
 Dubnova Romana8. místo skok do výšky
 Kudlička Jan1. místo skok o tyči
 Bába Jaroslav1. místo skok do výšky
2011Bába Jaroslav3. místo skok vysoký
 Kudlička Jan6. místo skok o tyči
 Milo Lukáš7. místo 4×100 m
 Rosolová Denisa2. místo 400 m
  5. místo 4×400 m
  6. místo 200 m
2010Bába Jaroslav1. místo skok vysoký
 Rosolová Denisa1. místo 100 m
  1. místo 4×400 m
 Slaninová Jana1. místo 4×400 m

Mistrovství Evropy neslyšících

1999Wágnerová Tereza1. místo a WR v trojskoku

Nejlepší výsledky atletů od založení až po dnešek

Mistrovství světa U17

2017Přečková Denisa9. místo hod koulí
2015Tabačková Nikol4. místo hod oštěpem
2013Zeman JiříQ skok vysoký
 Šádková VeronikaR 100 m př.
  8. místo skok daleký
2007Cachová Kateřina1. místo sedmiboj
 Ogrodníková Nikola7. místo sedmiboj
 Slaninová JanaR 100 m
 Kovalčík TomášQ skok vysoký
2005Cachová Kateřina11. místo sedmiboj
 Kudlička Jan6. místo skok o tyči
2003Ščerbová Denisa2. místo skok daleký
 Krása Tomáš11. místo skok vysoký
2000Ščerbová Denisa10. místo skok daleký
 Bába Jaroslav10. místo skok vysoký
 Vlček Radimkvalifikace 100 př.
1998Baďurová Kateřina5. místo skok o tyči

Mistrovství Evropy U17

2018Koktavá Ivana6. místo hod oštěpem
 Sajdoková Bára7. místo skok vysoký
 Grulich Tomáš 
2016Přečková Denisa18. místo hod koulí

Mistrovství Evropy U19

2017Tabačková Nikol1. místo hod oštěpem
 Symerský Lukáš19. místo 1500 m
 Bystroň Jakub24. místo skok daleký
 Sigmund Dominik25. místo 1500 m
2015Gerulová Emilyrozběh 100 m (31. místo)
  10. místo skok daleký
2013Falharová Pavla4×400 m (náhradnice)
2011Veselý Tomáš14. místo skok vysoký
2009Cachová Kateřina2. místo v sedmiboji
 Ogrodníková Nikola7. místo na 100 m př.
  Q hod oštěpem
 Slaninová Janasemifinále 200 m
2007Ogrodníková Nikola3. místo v sedmiboji
 Smola JiříQ 110 m př.
 Kudlička JanQ skok o tyči
 Cachová KateřinaQ skok daleký
2005Ščerbová Denisa1. místo ve skoku dalekém
2003Bába Jaroslav1. místo ve skoku vysokém
 Ščerbová Denisa4. místo ve skoku dalekém
1999Borek Tomáškvalifikace skok daleký
 Ptáček AdamQ skok o tyči
 Brodzáková Pavlakvalifikace na 100 m př.
1997Hlavatá Petra10. místo na 400 m př.
1995Gerych David7. místo na 3 km př.
 Válková Bohdana9. místo na 100 m
 Volná Radana10. místo na 200 m
1993Volná Radana11. místo na 200 m
 Válková Bohdanarozběh na 4×100 m
1991Kovář Milan8. místo ve skoku dalekém
 Jurášková Petra10. místo ve vrhu koulí
1989Čerňanová Eva7. místo ve vrhu koulí

Mistrovství světa U19

2016Tabačková Nikol4. místo hod oštěpem
2014Jan Friš24. místo 3000 m př.
 Adam Zenkl13. místo 1500 m
 Jakub Zemaník22. místo 10000m
 Pavla Falharovározběh (DQ)
2012Veselý Tomáš26. místo skok vysoký
2008Ogrodníková Nikol8. místo hod oštěpem
  22. místo sedmiboj
2006Kudlička Jan5. místo skok o tyči
2004Ščerbová Denisa1. místo skok daleký
 Rinková Michaela6. místo 4×400 m
2002Bába Jaroslav8. místo skok vysoký
2000Havlíček Pavel6. místo desetiboj
1998Ptáček Adam3. místo skok o tyči
1992Duraja JaromírQ 110 m př.
1990Valterová DanaQ 400 m př.

Mistrovství Evropy U22

2017Zeman Jiří17. místo trojskok
  24. místo 1500 m
 Friš Jan22. místo 1500 m
2011Ogrodníková Nikol22. místo hod oštěpem
  Slaninová Jana23. místo 200 m
  8. místo 4×100 m
 Urbánková Petra23. místo 100 m
  8. místo 4×100 m
2009Kudlička Jan8. místo ve skoku o tyči
2007Ščerbová Denisa2. místo ve skoku dalekém
 Žilka LiborR 100 m
2005Bába Jaroslav1. místo ve skoku vysokém
1998Gerych David11. místo na 3 km př.
 Bělocká Romana13. místo ve skoku vysokém
1991Volná Radanasemifinále na 200 m
 Válková Bohdana5. místo na 4×100 m

Evropský pohár

2014Ogrodníková Nikola6. místo hod oštěpem
2009Bába Jaroslav2. místo skok vysoký
 Kudlička Jan6. místo skok o tyči
2008Milo Lukáš2. místo 4×100 m
  5. místo 100 m
 Kudlička Jan1. místo skok o tyči
 Ščerbová Denisa3. místo skok daleký
2007Ščerbová Denisa3. místo skok daleký
 Žilka Libor4. místo 4×100 m
2006Ptáček Adam3. místo skok o tyči
 Špiláček Dominik29. místo desetiboj
2005Ščerbová Denisa2. místo 100 m
  4. místo skok daleký
2004Gerych Pavel2. místo 3000 m př.
 Ptáček Adam1. místo skok o tyči
 Špiláček Dominik22. místo desetiboj
 Havlíček PavelDNS desetiboj
2003Havlíček Pavel21. místo desetiboj
2002Havlíček Pavel16. místo desetiboj
 Ptáček Adam1. místo skok o tyči
2000Havlíček Pavel6. místo v desetiboji

Mistrovství Evropy juniorů v krosu

2017Zemaník Jakub18. místo
2016Zemaník Jakub48. místo
2015Zemaník Jakub15. místo
 Divišová Kateřina76. místo
2014Friš Jan35. místo
 Zemaník Jakub52. místo
 Zenkl Adam88. místo
2013Jakub Zemaník46. místo
 Adam Zenkl66. místo
 Jan Friš67. místo
2012Karnufek Radek97. místo (6 km)

Mistrovství Evropy juniorů v bězích do vrchu

2016Divišová Kateřina12. místo MSJ (družstvo 1. místo)
  23. místo MEJ (družstvo 3. místo)

Družba

1990Valterová Dana1. místo 400 př.
1989Valterová Dana1. místo 400 př.
1988Čerňanová Eva2. místo ve vrhu koulí

EYOT

2014Emily Gerulová15. místo ve skoku dalekém
 Nikol Tabačková11. místo v oštěpu

EYOF

2005Smola Jiří12. místo 110 m př.
2003Krása Tomáš9. místo ve skoku vysokém
2000Bába Jaroslav5. místo ve skoku vysokém
1998Baďurová Kateřina7. místo ve skoku o tyči
 Borek Tomáš8. místo ve skoku dalekém
 Havlíček Pavel10. místo v trojskoku
 Pernica Jan15. místo v běhu na 800 m
1997Ptáček Adam2. místo ve skoku o tyči
1993Volná Radana8. místo na 200 m

YOG

2018Sajdoková Bára5. místo skok vysoký
 Koktavá Ivana13. místo hod oštěpem

Rekordy Sportovního gymnázia Ostrava

Kategorie dorostenky do 17 let

100 mVálková Bohdana12,011994
200 mŠčerbová Denisa24,362003
400 mŠčerbová Denisa55,552003
800 mŽižková Lenka02:08,51990
1500mVrzalová Simona04:24,72004
3 kmMorcinková Radka10:20,61989
100 m př.Ogrodníková Nikola13,782007
400 m př.Hlavatá Petra01:00,61995
výškaSajdoková Bára1812017
dálkaŠčerbová Denisa6402003
trojskokŠčerbová Denisa12,372003
tyčBaďurová Kateřina3701998
7-bojCachová Kateřina5 641 b.2007
koule 3 kgČerňanová Eva17,171987
diskJurášková Petra48,721990
kladivo 3 kgBittnerová Bohumila52,651998
oštěpTabačková Nikol58,302015

Kategorie juniorky do 19 let

100 mVálková Bohdana11,721995
200 mVálková Bohdana24,281995
400 mRinková Michaela55,042004
800 mŽižková Lenka02:06,31992
1500 mŽižková Lenka04:25,81991
3 kmDivišová Kateřina9:58,812015
100 m př.Ogrodníková Nikola13,752009
400 m př.Valterová Dana58,391990
výškaBělocká Romana1861997
dálkaŠčerbová Denisa6682004
trojskokŠčerbová Denisa13,102005
tyčBaďurová Kateřina4302000
7-bojCachová Kateřina5 776 b.2009
koule 4 kgČerňanová Eva16,791990
diskJurášková Petra56,21992
kladivo 4 kgGrómanová Romana48,732003
oštěpTabačková Nikol56,842017
dálka (hala)Ščerbová Denisa6642005

Kategorie dorostenci do 17 let

100 mPospíšil Pavel10,91990
200 mPospíšil Pavel21,921990
400 mMusil Michal48,921992
800 mSymerský Lukáš01:52,632015
1500 mSigmund Dominik03:54,372015
3 kmGerych David08:53,51994
110 m př.Vlček Radim14,142001
400 m př.Kupka Dalibor54,161987
2 km př.Gerych David05:56,41994
výškaBába Jaroslav2162001
dálkaBorek Tomáš7311997
trojskokPtáčník Marek
Zeman Jiří
14,371990
2013
tyčPtáček Adam5071997
10. bojPtáček Adam6 878 b.1997
koule 5 kgGrulich Tomáš18,982018
disk 1,5 kgDoležel Adam52,381995
kladivo 5 kgVrožina Lukáš64,242017
oštěp 600 gr.Nový Jan68,822000

Kategorie juniorů do 19 let

100 mMilo Lukáš10,722002
200 mPtáček Adam21,631996
400 mBenda Jiří49,171990
800 mGrecman Daniel01:50,202011
1500 mZenkl Adam03:45,792014
5 kmZemaník Jakub14:46,772014
10 kmZemaník Jakub30:40,912014
3 km př.Gerych David08:58,31996
110 m př.Smola Jiří13,962006
400 m př.Karásek Tomáš53,381990
výškaBába Jaroslav2322003
dálkaBorek Tomáš7631999
trojskokZeman Jiří15,242015
tyčPtáček Adam5601999
koule 6,25 kgSpazier Ondřej16,512002
disk 2 kgBernard Radim50,821993
kladivo 6,25 kgHorsák Marcel61,921990
oštěp 800Planka Petr67,461996
10-bojHavlíček Pavel7 203 b.2000

Překonané české rekordy

Čerňanová Evavrh koulí17,17 m (3 kg)kat. dorostu1987
Valterová Dana400 m př.58,5 skat. juniorek1989
Brodzáková Pavla200 m př.28,63 skat. žactva1994
Hlavatá Petra300 m př.42,71 skat. dorostu1994
Bittnerová Bohumilahod kladivo50,06 mkat. dorostu1997
Urbanová Marieskok o tyči360 cmkat. dorostu1997
Joannidu Nikiskok o tyči375 cmkat. žactva2019
Baďurová Kateřinaskok o tyči430 cmkat. juniorek2000
Nový Janhod oštěpem67,95 mkat. dorostu2001
Ščerbová Denisa60 m př.8,56 skat. dorostu2002
Bába Jaroslavskok do výšky232 cmkat. juniorů2003
Ščerbová Denisaskok do dálky640 cmkat. dorostu2003
Kohútová Veronika100 m př.14,3 skat. žactva2003
Ščerbová Denisaskok do dálky (hala)664 cmkat. juniorů2005
Ogrodníková Nikolhod oštěpem54,48 mkat. juniorek2008
Tabačková Nikolhod oštěpem 500 g55,55 mkat. žactva2013
 hod oštěpem 500 g58,30 mkat. dorostu2015
 hod oštěpem 600 g56,84 mkat. juniorek2017
Friš Jan1500 m (hala)3:46,98kat. juniorů2014