Karate

Karate je neolympijským sportem, přesto je ve světě sportu nesmírně rozšířené a populární. Vyznavačem tohoto sportovního odvětví je žák naší školy Jakub Debrecenyi. Jeho úspěchy se hodně rozrůstají, v současnosti je reprezentantem ČR.

Jakub Debrecenyi

20101. místoKrokoyama Cup juniorů
 1. místoKATA senior Budapešť
 3. místoKATA senior Plzeň
 3. místoMČR seniorů a Masters
  účastník mistrovství světa
20093. místoMČR seniorů WKF
 3. místoME juniorů WKF Paříž
 5. místoDutch Open seniorů
20081. místoMČR juniorů WKF
 5. místoAustralian Open seniorů

Taekwondo

O bojových sportech se říká, že to jsou typicky mužské sporty. O pravém opaku nás přesvědčují sestry Žaneta a Zuzana Rodovské. Taek-wondo WTF jim učarovalo a začaly se prosazovat jak v národním, tak mezinárodním měřítku. Žaneta vybojovala v roce 2007 na MEJ 3. místo.

Žaneta Rodovská

20073. místoME juniorů Azerbajdžán
20069. místoMS juniorů Vietnam
20055. místoME kadetů Palermo

Duathlon

Duathlon – mladší bratr olympijského triatlonu. Ve školním roce 2001/2002 přestoupil na SG představitel těchto železných sportů Michal Gondek. Od počátku svého působení na škole střídal tréninky plavání, jízdu na kole a speciální tréninky atletiky. Nárůst své výkonnosti naznačil na jaře roku 2004, kdy na MS juniorů v duathlonu obsadil po pádu na kole 13. místo. Vynikající formu z jara přetavil Michal ve zlatou medaili na ME juniorů ve Skotsku a k individuálnímu výkonu navíc přidal zlato v soutěži družstev juniorů. Úspěchy sbírá i na domácí scéně. V letech 2005-2006 1. a 2. místo na MČR do 23 let a 3. místo v Českém poháru v roce 2006.

Lyžování

Nemálo našich studentů je úspěšných i ve sportu, který je doménou jiných sportovních gymnázií. Jsou to lyžaři, zejména ti akrobatičtí. Akrobatické lyžování nepatří mezi typické masové sporty, podmínky k přípravě jsou v našem regionu velmi náročné a závislé na vrtkavých klimatických podmínkách. Marek Buš se tomuto sportu věnuje od raného věku a v roce 2009 obsadil 21. místo na MS v disciplíně moguly. Mezi další úspěšné můžeme zařadit Romana Dobřanského, bratry Štepána a Vojtěcha Bínkovi nebo Simonu Wolfovou. Jejich výsledky si můžete prohlédnout v přiloženém dokumentu. Je vidět, že lyžování jim umožňuje procestovat celý svět.

2012

2009

Výsledky lyžařů

Střelba a lukostřelba

Zajímavým představitelem všestrannosti sportovce je náš absolvent z roku 2000 Ondřej Rozsypal. Jako student osmiletého studia začínal s atletikou, ale v průběhu vyšších ročníků začal koketovat se střelbou. Tato změna sportu a přechod do relativní střelecké nejistoty se vyplatily, neboť Ondra s družstvem juniorů ČR vybojoval ve vzduchové pušce bronzovou medaili na ME v Soluni roku 2002. Vzhledem k jeho věku není ani olympijský sen nereálným cílem.

Naše sportovní gymnázium navštěvuje také řada mladých lukostřelců, zejména z ostravského oddílu TJ Mariánské Hory. Můžete se přesvědčit, že jejich úspěchy nejsou nikterak malé.

Jan Dřevjaný

20041. místoXIV. Halové mistrovství ČR dospělých
20032. místoMistrovství Evropy juniorů (Thessaloniki) – kadeti
 2. místo69. Mistrovství ČR dospělých (Ostrava)

Ondřej Mechel

20071. místoMČR – kadeti družstvo
 3. místoMČR – terčová – junioři
20064. místoČeský pohár – terčová sestava FITA – kadeti

Petra Podgrabinská

20072. místoČeský pohár – terčová sestava FITA/Kr. – juniorky
20043. místoMezinárodní mistrovství Slovenska

Gabriela Šudřichová

20071. místoČeský pohár – terčová sestava FITA 70 – juniorky
 1. místoČeský pohár – terčová sestava FITA – juniorky
 1. místoMistrovství ČR terčová – dospělí – družstvo ženy
 1. místoMistrovství ČR – terčová – juniorky
 1. místoHalové mistrovství ČR dospělých
20061. místoČeský pohár – terčová sestava FITA – juniorky
20052. místoEvropský pohár juniorů

Matěj Vašíček

20051. místoČeský pohár – terčová sestava 70
  Lukostřelec roku

Zápas

Zápas v minulosti (do roku 1999) patřil ke kmenovým sportům v oboru vzdělávání se sportovní přípravou. Po poklesu členské základny na Ostravsku tento sport přešel pod jiný klubový subjekt a úspěšně dále působí v našem regionu. Marek Švec, reprezentant tohoto sportovního odvětví, se opakovaně řadí k oporám českého olympijského týmu. Startoval již na 4 olympiádách (Atlanta, Sydney, Atény, Peking). Marek vybojoval na posledních OH v Pekingu 2008 nádherné 5. místo a boj o medaili mu jen těsně unikl.

Mezi další vynikající zápasníky patřili naši absolventi Jaroslav Žák 2. místo na MS kadetů v Maďarsku 1990 a Michal Koza dokonce MS kadetů v Kanadě roku 1991 vyhrál.