Během letošních prázdnin proběhlo, probíhá nebo bude probíhat několik významných sportovních událostí, kterých se účastní i naši žáci. A to ať už bývalých, tak i současných a budoucích.

EYOF

8 žáků se zúčastnilo Evropského olympijského festivalu mládeže. Budoucí žák školy atlet Matyáš Zach, který byl zároveň vlajkonošem výpravy, se postaral o fantastický úspěch a získal zlatou medaili na 110m překážek. Jiří BendaDaniel Fabikovič vybojovali bronzovou medaili s týmem volejbalistů, kdy v boji o bronz oplatili Turkům porážku v základní skupině. Plavec Ondřej Slavík, dohmátl v disciplíně 100 m motýlek ve finále na 6. pozici. Poté společně se Samuelem Hübscherem plavali také finále štafety 4×100 polohová, ve kterém obsadili 7. místo. Také budoucí žákyně školy Vanda Švidrnochová obsadila 10. místo na 100m znak. Sedmou příčku obsadil i judista Šimon Křížek, který měl pozitivní bilanci tří výher a dvou porážek. Atletka Darina Brozdová skončila v závodě na 1500m celkově 14.

Matyáš Zach
Bronzoví volejbalisté
Šimon Křížek na EYOF
Naši žáci na EYOF

Atletika

Ve Slovinském Mariboru se v červenci konalo mezistátní utkání s týmy Slovinska, Slovenska, Polska, Maďarska a České republiky. V konečné účtování skončily naše děvčata na druhém místě a chlapci rovněž druzí za týmy Polska. K tomuto výsledku přispěli svými výkony i dva naši absolventi, kterým tento start sloužil zároveň k ověření výkonnosti před nadcházejícím MSJ v Columbii.

Milan Ščibrány startoval v běhu na 400m, kde obsadil výkonem 48,28s druhé místo a ke stejné pozici pomohl i štafetě 4x400m.

Katrin Brzyszkowská deklasovala soupeřky ve vrhu koulí výkonem 15,74m a zvítězila o 2,5m. V hodu diskem se jí už tolik nedařilo a obsadila 7.místo výkonem 39,92m.

O 7. místu v kouli Katrin Brzyszkowské a 8. místu Milana Ščibrányho v mixové štafetě na 4x400m na MSJ v Kolumbii jsme také již informovali. Na stejné akci rozhodl o neúčasti Adély Tkáčové a jejich týmových kolegyň ve finále štafety 4x100m pouze nešťastný los.

Od 15. 8. probíhá v Mnichově společné Mistrovství Evropy v 9 sportovních disciplínách. Na tom atletickém máme zastoupení díky 3 absolventům. Jan Friš skončil na 10. místě, do finále nepostoupil a celkově skončil na místě 19.

Oštěpařky Nikola Ogrodníková a Nikol Tabačková do soutěže vstoupí čtvrteční kvalifikací.

Basketbal

Na právě probíhajícím evropském šampionátu divize B kategorie U16 v bulharské Sofii startují Viktor Ivánek a Matyáš Pomezný, které doplnil jako člen realizačního týmu nová trenérská posila našeho gymnázia Vojtěch Štainer. Po dvou výhrách a dvou porážkách je čekají zápasy o 9. až 16. místo. Jan VeselýJaromír Bohačík se s mužskou reprezentací připravují na zářijové domácí Mistrovství Evropy.

Matyáš Pomezný vlevo, Viktor Ivánek vpravo a Vojtěch Štainer

Judo

Absolventi Matěj SilvestrRadek Rýpar se v červenci zúčastnili Evropských univerzitních her v polské Lodži. Radkovi se moc nedařilo a skončil na 9. místě. Matěj si po třech výhrách a jedné porážce pověsil na krk bronzovou medaili. V září proběhne v Praze Mistrovství Evropy juniorů a juniorek. K české výpravě by se mohl připojit i Šimon Křížek, pokud se mu podaří zvítězit v mimořádném nominačním zápase proti reprezentačnímu kolegovi tuto sobotu v Praze.

Matěj Silvestr vlevo

Stolní tenis

Společné Mistrovství Evropy v Mnichově se týká i stolních tenistů, a i zde máme zastoupení v podobě absolventů. Jiří MartinkoTomáš Polanský zatím mohou slavit postupy ze svých kvalifikačních skupin do další fáze turnaje. Lubomír Jančařík nastoupí ke svým zápasům mezi jednotlivci dnes. Všechny čekají ještě zápasy v deblu nebo mixu.

Tomáš Polanský

Také stolní tenisté se účastnili Evropských univerzitních her. Jirkův bratr Tomáš Martinko získal bronzovou medaili v deblu.